Ve dnech 12. – 13. září 2015 se náš klub zúčastnil modelářské soutěže v polském městě Lask. V blízkosti tohoto města, které má asi 25 000 obyvatel, se nachází letiště, kde je dislokována 32. taktická letecká základna. Soutěž se uskutečnila v tělocvičně místní střední technické školy. Slavnostně zahájena byla v sobotu 12. září ve dvanáct hodin a ukončena byla v neděli 13. září odpoledne vyhlášením výsledků. V jednotlivých kategoriích se sešlo celkem 850 soutěžních modelů, které byly doplněny modely z klubových prezentací. Celkem bylo možno shlédnout cca 1100 modelů.

Z našeho klubu se do Lasku vydalo pět členů, konkrétně Petr Navrátil, Miroslav Foret, Jaromír Stodola, Petr Kosina a Ladislav Vraštil. Využili jsme možnost klubové prezentace, soutěžili jsme v několika kategoriích a v sobotu odpoledne se dva z nás stali členy odborné poroty při hodnocení soutěžních modelů. Miroslav Foret hodnotil letadla v bodovací kategorii, Petr Kosina hodnotil bojovou techniku v hobby kategoriích. Rozhodování nebylo jednoduché, protože úroveň modelů byla vynikající.

Členové našeho klubu získali ocenění v těchto kategoriích:                                                Civilní auta……………………………………..Ford A Woody, 1:25 – Petr Nvrátil
Motocykly……………………………………….Triumph 3HW, 1:9 – Petr navrátil
Letadla s výplety……………………………….FE.2b, 1:32 – Petr Navrátil

Za náš klub jsme ocenili tyto modely:                                                                                        Letadla z období První světové války……..Albatros, 1:32 – Gregorz Madry                  Bojová vozidla kolová………………………..AEC Mk.I, 1:35 – Adam Dabronski

Kromě perfektně zorganizované soutěže, připravili pořadatelé bohatý doprovodný program. Jeho největším tahákem byla sobotní návštěva blízkého letiště, kde skupina leteckých nadšenců „Grupa ARCHEO Lask“ vybudovala expozici z letadel, která sloužila a nebo stále slouží v polském vojenském letectvu. Jedná se o stroje jako Mig-21MF, Mig-23MF, Mig-29A, Su-22M4, Ts-11 Iskra, Mi-24D a další. Všechna letadla byla přístupná, včetně jejich kokpitů. Vše jsme si mohli prohlédnout, nafotit, či se do letadel přímo posadit. 32. taktická letecká základna, sídlící na tomto letišti, používá stíhací letadla F-16C/D Block 52+. K jedné z nich, konkrétně F-16D Block 52+, nám pořadatelé taktéž umožnili přístup. Na letišti jsme strávili zhruba hodinu a shodli jsme se, že utekla velmi rychle.

Akce v Lasku byla krásným modelářským setkáním. Věřím, že si všichni zúčastnění tento víkend náležitě užili. Perfektní organizace, přátelská atmosféra, velmi zajímavý program, krásné počasí, to jsou atributy této nad míru povedené akce. Nezbývá, než všem pořadatelům srdečně poděkovat a těšit se na další setkání v Lasku.

FOTO Z AKCE ZDE

Restaurace Stránský Restaurace Kázetko Ježkův statek Novopacké Sklepy