„Ohlédnutí za Novopackým šutrákem 2024“ – modelářskou výstavou a soutěží plastikových a papírových modelů

  Termín 23. ročníku pod záštitou starosty Města Nová Paka připadnul na sobotu 4. května 2024 v prostorách hotelu Centrál v Nové Pace. Výstavní plochy se postupně zaplnily a celkem se představilo v samotné soutěži 502 papírových a plastikových modelů převážně letadel, vojenské a civilní techniky. V celkem 15 soutěžních kategoriích se prezentovali modeláři z tuzemska ale také ze sousedního Polska, kteří dorazili, v historii pořádání této akce, vůbec v rekordním zastoupení celkem 10 klubů s 78 modely. 32 žáků s 80 modely přispělo v nemalé míře k hodnotné podívané a dostalo se jim zaslouženého uznání.

  Tradičně organizátoři představili i pro tento rok 7 speciálních kategorií, mezi které patřili, kromě Ceny starosty Města Nová Paka, Cena Modrý Max za nejlepší model 1. světové války, Cena pplk. Jaromíra Brože za nejlepší model bombardéru Vickers Wellington, Cena Petra Navrátila za pěkný model, Cena Milana Brendla za nejlepší model proudového MiGu, Cena za nejlepší model/dioráma z vylodění v Normandii 1944, Cena za nejlepší model/dioráma Rakousko-Uhersko 1914-1918 a Cena Krkonoš.

  Modelářskou přehlídku doplnila rozsáhlá kolekce 164 papírových modelů vozů Formule 1 od Zdeňka Smaženky z Havlíčkova Brodu, který na tuto akci dorazil po mnoha letech. Pozvání přijal též legendární autor vystřihovánek z časopisu ABC Ladislav Badalec. Tomáš Simon z Frýdlantu v Čechách představil divákům v nesoutěžní kategorii model bombardérů B-17 a další modely pozemní vojenské techniky ze stavebnic polské firmy COBI. Modeláři ze Slané u Semil předvedli návštěvníkům v nedalekém prostranství hotelu Centrál střet mezi německou a americkou armádou v prosinci 1944 ve Francii prostřednictvím RC modelů.

  Pořádající klub IPMS Krkonoše hodnotil „ty nejlepší“ v daných soutěžních kategoriích. Samotné vyhlášení výsledků začalo v 15:30 a v jednotlivých kategoriích se udělovala ocenění v podobě výbrusu achátu, dále sklenice s ručně broušeným dekorem dle návrhu pořádajícího klubu IPMS Krkonoše a odkazující na název soutěže „Novopacký šutrák“, medaile a pamětní diplom. Loňský vítěz soutěže Petr Šuta ze Smrčí u Semil věnoval jako speciální cenu jeho nově vytvořený model papírové stavebnice továrny. Všech 32 zúčastněných žáků získalo prestižní ocenění. Absolutním vítězem soutěže se stala tentokrát žena, byla ji vedoucí při DDM Nová Paka, Petra Podzimková za model hradu Karlštejn a z rukou místostarosty Města Nová Paka Mgr. Milana Pospíšila převzala vítězný pohár. Organizátoři ještě vyhodnotili speciální kategorie a polští modeláři si také vyhlásili své ceny. Zajímavého ocenění se dostalo členu pořádajícího klubu Petru Navrátilovi a modeláři z Kelče mu předali bustu s podobiznou pilota Rudého barona – Manfreda von Richthofena Za dlouholetou stavbu modelů z první světové války.

  Letošní ročník se vydařil z hlediska kvality a počtů vystavených modelů s hojnou účastí veřejnosti. Organizátoři děkují Městu Nová Paka, společnosti Paradix s.r.o. a místním firmám za jejich podporu, bez které by se akce neuskutečnila. Divákům a příznivcům děkujeme za jejich hojnou účast a budeme se těšit na další setkání při příštím ročníku Novopackého šutráku.

Za IPMS Krkonoše z.s.
Radim Karel
foto: Petr Navrátil

Restaurace Stránský Restaurace Kázetko Ježkův statek Novopacké Sklepy