„Ohlédnutí za Novopackým šutrákem 2023“ – modelářskou výstavou a soutěží plastikových a papírových modelů

  Termín 22. ročníku pod záštitou starosty Města Nová Paka připadnul na sobotu 6. května 2023 v prostorách bývalého hotelu Centrál v Nové Pace. Výstavní plochy se postupně zaplnily a celkem se představilo 455 papírových a plastikových modelů převážně letadel, vojenské a civilní techniky, ze kterých se jich objevilo v samotné soutěži 315. V celkem 15 soutěžních kategoriích se prezentovali modeláři z tuzemska ale také ze sousedního Polska s bohatým zastoupením 4 klubů – Lambinowice Modelarnia, Iskra Kleszczów, IPMS Swidnica a KPM Koszalin, které ještě doplnilo úctyhodných 25 žáků s 65 modely.

  K obohacení akce přispělo rovněž dalších 6 speciálních kategorií, mezi které patřili, kromě Ceny starosty Města Nová Paka, také Cena PaedDr. Josefa Tůmy za nejlepší civilní vozidlo, Cena Modrý Max za nejlepší model 1. světové války, Cena plk. Otakara Hrubého, DFC za nejlepší model letounu Spitfire, Cena Petra Navrátila za pěkný model a Cena Krkonoš.

  Modelářskou přehlídku ještě doplnila kolekce 26 nesoutěžních modelů pořádajícího klubu IPMS Krkonoše, který zároveň hodnotil „ty nejlepší“ v daných kategoriích plastikových modelů. V papírových modelech to rozhodli samotní diváci systémem „líbí-nelíbí“. K zajímavé podívané přispělo dioráma středověkého hradu Navarov, kolekce 15 proudových letadel MIG a JAK-23 v barvách ČSLA v měřítku 1/72, 10 letounů Spitfire a také model letounu Hurricane DU-L v měřítku 1:48, na kterém právě osobně létal ve druhé světové válce novopacký pilot plk. Adolf Vrána, L.d´H. Pozvání přijal též legendární autor vystřihovánek z časopisu ABC Ladislav Badalec. Ani tentokrát neodmítli účast na akci místní automodeláři z AMC Nová Paka, kteří si letos připomínají 65 let od svého založení, a v klubové prezentaci představili celkem 38 modelů. K dalšímu umocnění akce patřil Klub modelářů Kelč s 21 modely.

  Před samotným vyhlášením výsledků v 15:00 pořadatelé ocenili za dlouholetou vynikajicí spolupráci brusiče kamenů dnes již více než téměř devadesáti pětiletého pana Václava Šrajera z Dolní Kalné, který na tuto modelářskou akci mnoho let připravoval broušené skvostné acháty. V jednotlivých kategoriích se udělovala ocenění v podobě výbrusu achátu, dále sklenice s ručně broušeným dekorem dle návrhu pořádajícího klubu IPMS Krkonoše a odkazující na název soutěže „Novopacký šutrák“, medaile, pamětní diplom a také pamětní list. Všech 25 zúčastněných žáků rovněž získalo prestižní ocenění a stavebnice modelů. Absolutním vítězem soutěže se stal tentokrát Petr Šuta ze Smrčí u Semil s dioráma hradu Navarov v měřítku 1/72 a převzal vítězný pohár z rukou místostarosty Města Nová Paka Mgr. Milana Pospíšila. Organizátoři ještě vyhodnotili speciální kategorie, ze kterých stojí za hodnotnou zmínku Cena plk. let. Otakara Hrubého, DFC k 110. výročí narození. Celkem zde postupně tři modeláři převzali z rukou dcery a syna plk. Hrubého prestižní ocenění.

  Letošní ročník se vydařil z hlediska kvality vystavených modelů a rovněž divácké účasti. Organizátoři děkují Městu Nová Paka, společnosti Paradix s.r.o. a místním firmám za jejich podporu, bez které by se akce neuskutečnila. Divákům a příznivcům děkujeme za jejich hojnou účast a budeme se těšit na další setkání při příštím ročníku Novopackého šutráku.

Restaurace Stránský Restaurace Kázetko Ježkův statek Novopacké Sklepy