„Absolutní cena Novopackého šutráku 2022, modelářské výstavě a soutěži plastikových a papírových modelů, zůstala na Pace!“

Po dvouleté pandemické přestávce se opět uskutečnil v pořadí již 21. ročník tradiční modelářské akce pod záštitou starosty města Nová Paka. Termín připadnul na sobotu 7. května 2022 v prostorách bývalého hotelu Centrál v Nové Pace. Výstavní plochy se postupně zaplnily a celkem se představilo na akci téměř 250 modelů. Do samotné soutěže modeláři přihlásili 130 plastikových a 26 papírových modelů převážně letadel, vojenské a civilní techniky do 14 soutěžních kategorií převážně od tuzemských modelářů, které doplnilo 8 žáků. I letos se akce mohla pyšnit přívlastkem „mezinárodní“, neboť dorazili rovněž polští modeláři ze Swidnice. K obohacení akce přispělo rovněž dalších 6 speciálních kategorií, mezi které patřili, kromě Ceny starosty města Nová Paka, také Cena PaedDr. Josefa Tůmy za nejlepší civilní vozidlo, Cena Petra Navrátila za pěkný model, Cena Modrý Max za nejlepší model z I. světové války, Cena plk. Stanislava Fejfara, L. d´H za nejlepší model letounu Spitfire a Cena Krkonoš.

Modelářskou přehlídku ještě doplnila klubová prezentace modelářů z Kelče s 21 plastovými a 12 papírovými modely. Dále se prezentovalo 12 nesoutěžních plastových a 4 papírové modely z pořádajícího klubu IPMS Krkonoše, který zároveň hodnotil „ty nejlepší“ v daných kategoriích plastikových modelů. V papírových modelech to rozhodli samotní diváci systémem „líbí-nelíbí“. K zajímavé podívané přispělo dioráma železnice z Protektorátu Čechy a Morava od Tomáše Simona z Frýdlantu a panel modelové železnice v podání jičínských modelářů. Jako vždy nezklamal se svými modely Jiří Brůna ze Žďáru nad Metují. Pozvání přijal též legendární autor vystřihovánek z časopisu ABC Ladislav Badalec. Ani tentokrát neodmítli účast na akci místní automodeláři z AMC Nová Paka s kolekcí 32 modelů aut. K umocnění celé akce a pohodového dne v rámci doprovodného programu přispěl klub vojenské historie KVH Elbe v podání Jaroslava Doubka a Petra Bezstarosti.

Restaurace Stránský Restaurace Kázetko Ježkův statek Novopacké Sklepy