„Ohlédnutí za Novopackým šutrákem 2016“

Termín již XVII. ročníku pod záštitou starosty města Nová Paka připadnul na 4.června v prostorách centra Militký – společenské služby s.r.o. Nová Paka. Výstavní plochy se postupně zaplnily a celkem se představilo úctyhodných 312 papírových a plastikových modelů letadel, vrtulníků, lodí, aut, vojenské a civilní techniky.V neposlední řadě nechyběly ani figurky a dioramata. V celkem 18 soutěžních kategoriích se prezentovalo 30 tuzemských a polských modelářů, ale také úctyhodný počet 17 žáků. K obohacení akce přispělo rovněž 5 speciálních kategorií, mezi které patřili Cena PaedDr. Josefa Tůmy za nejlepší civilní vozidlo a Cena pplk. Jaromíra Brože za nejlepší letoun 311.čs. bombardovací perutě RAF.

Do samotné soutěže plastikových modelů se postupně přihlásilo celkem 109 modelů a dalších 31 jich tvořilo klubové prezentace. V papírových modelech jich bylo v soutěži naopak 29 a zbylých 143 tvořilo klubové prezentace. O posouzení těch nejlepších plastikových modelů se postarali členové pořádajícího klubu. V papírových modelech to rozhodli samotní diváci systémem „líbí-nelíbí“. K zajímavé podívané přispěl model německé bitevní lidi Bismarck od Vítězslava Houdy ze Stráže nad Nisou. Jako vždy nezklamal se svými letouny a vrtulníky Milan Pospíšil z Čáslavi. Nemalé a zasloužené pozornosti si tentokrát vysloužil papírový model robota Terminátora od Jana Stolína z Náchoda. Pro modeláře bylo atraktivní zhlédnout modelářský workshop v podání Mariána Bunce. K umocnění celé akce a pohodového dne v rámci doprovodného programu přispěli novopačtí automodelářů, ale hlavně skupina malých talentovaných 10 bubeníků pod vedením Mgr. Novákové z DDM Nová Paka.

Samotné vyhlášení výsledků proběhlo od 15:30 a v jednotlivých kategoriích byla uděleno 7 ocenění v podobě výbrusu achátu a 20 sklenic se znakem klubu s pamětním diplomem. Všech 17 zúčastnění žáků rovněž získalo prestižní ocenění a stavebnice modelů. Absolutním vítězem soutěže se stal tentokrát Jiří Brůna ze Žďáru nad Metují s modelem letounu Albatros D.III a z rukou starosty města Nová Paka Mgr. Josefa Cogana převzal vítězný pohár. Na samotném závěru akce ještě proběhlo vylosování divácké tomboly.

Organizátoři děkují městu Nová Paka, centru Militký – společenské služby s.r.o. a místním firmám za jejich podporu, bez které by se akce neuskutečnila. Divákům a příznivcům děkujeme za jejich hojnou účast a budeme se těšit na další setkání při příštím ročníku Novopackého šutráku.

 Výsledková listina:     

Letadla 1:72 – 1:144
Roman Janďourek
Jacek Sznajder
Krysztof Bythiewski

Letadla 1:48:
Milan Pospíšil
Aleksander Poloszczanski
Petra Rafaelová
Vít Hamánek

Letadla 1:32 a větší:
Jiří Brůna
Jaroslav Halíř

Technika vojenská 1:72 – 1:144
Luboš Hořejší
Mariuzs Bieda

Technika vojenská 1:48
Martin Bunc
Luboš hořejší
Jacek Miskiewicz

Technika vojenská 1:35 a větší:
Miroslaw Prošniak
Marian Bunc
Petr Stručovský
Rafal Vebloda

Technika civilní:
Ivan Tůma

Figury:
Karol Barč
Aleksander Poloszczczanski
Miroslaw Prosnijak

Lodě:
Vítězslav Houda
Petra Rafaelová

Diorama:
Jiří Hambálek
Luboš Hořejší
Miroslaw Prošniak

Restaurace Stránský Restaurace Kázetko Ježkův statek Novopacké Sklepy